ANILARDA feat. DENİZ ARCAK (Single, 2023)

Electronic Press Kit

ANILARDA feat. DENİZ ARCAK (Single, 2023)

Electronic Press Kit

Ahmet Tiryakioğlu, Mine Çayıroğlu ve Gözde Öney ile yaptığı ortak yapımlardan sonra bu sefer de karşımıza Deniz Arcak ile beraber çıkıyor. 

Buğulu ve buruk bir umutla geleceğe yol alan, sadece güzel anıları yad ederek mutluluğu bulabilen herkesin iç sesi olarak hayal edilmiş “Anılarda”.

Ahmet Tiryakioğlu’nun bestelediği, Deniz Arcak’ın sımsıcacık sesiyle hayat verdiği şarkıya; bas gitarda Erkan Oğur’un fusion grubu Telvin’den tanıdığımız İlkin Deniz, tuşlu çalgılarda ise yerli ve yabancı sayısız prodüksiyonda ismine rastladığımız Can Çankaya eşlik ediyor. Gitar kayıtları ve davul programlamaları yine Ahmet Tiryakioğlu tarafından tamamlanmış.

Prodüksiyonunu üstlenen ve düzenlemesinde de büyük rol alan Bikem Portakal şarkı ile ilgili şunları söylüyor: “Şarkının demosunu dinlediğim an kulağımda oluşan ilk tını Deniz Arcak’ın sesiydi ve daha önce buna benzer bir prodüksiyonda rastlamadığımız için şarkıya büyük değer katacağına emindim. Kulağımda Deniz Arcak’ın vokali belirmeye başladıktan sonra, Can Çankaya’nın vurucu tuşeleri ve ardından da İlkin Deniz’in tüm şarkıyı taşıdığı bas gitarlarını duymaya başladım. İlkin Deniz’in içsel groove’uyla (sanki bir muhtar gibi) şarkıyı taşıyan bas’larına ihtiyacımız vardı çünkü şarkının ritm bölümleri davul programlama ile hazırlanacaktı. İlk prodüktörlüğüm ve profesyonel olarak düzenlemesine bu kadar müdahil olduğum ilk şarkıda beni kırmayıp yer alan herkese çok teşekkür ederim.”

“Anılarda” Single albümü, şarkının orijinal versiyonunun yanında, enstrümantal ve alternatif versiyonlarıyla toplamda 3 şarkı olarak sunuluyor. 

Şarkının orijinal versiyonunda, huzur dolu yumuşacık tuşlu çalgıları ısıtan vokaller, huzursuz ve yer yer tınının naifliğine karşı duran ritmlerle birleştirilerek, alışıldık olmayan bir kuzey-batı-güney sentezi oluşturulmuş.

Enstrümantal versiyon dinleyiciyi kendi anılarıyla bir yolculuğa çıkartırken; Alternatif versiyon ise hikayeyi paralel bir ses evreninde anlatıyor. Yumuşak ve yoğun synthesizer tonları derin bir boşluk içerisinde Deniz Arcak’ın büyüleyici sesiyle bir araya geliyor ve 80’lerin new wave/ambient dokularını anımsatan, huzurlu ve ferah bir beş dakika yaşatıyor.

Mix’leri Ertan Keser (Orijinal ve Enstrümantal versiyon) ve Ahmet Tiryakioğlu (Alternatif Versiyon), Mastering’leri Erdem Helvacıoğlu tarafından tamamlanan “Anılarda”, 10 Şubat 2023 itibariyle tüm dijital platformlarda, yayında!